Ortodonti

Ortodonti tedavisi nedir?

Ortodonti ağız içerisinde bulunan uyum sorunu ve çarpık yapılı dişlerin düzenlenmesi amacıyla yapılan diş tedavisidir.

 

Ortodonti tedavisi gerekli midir?

Çene eklemindeki problemlerin giderilmesi, çiğnemenin sağlıklı olarak yapılabilmesi, konuşma bozukluklarının giderilmesi ve görünüş kaygısıyla oluşan isteklerde ortodonti tedaviniz Diş Hekimi Diler Karakaya tarafından gerçekleştirilir.

 

Ortodonti tedavisi hangi yaş arılığında yapılmalıdır?

Tedaviniz için belirlenmiş herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Ağız ve çene yapısına bireylerde farklı farklı olacağına göre herkes ve her yaş için farklı tedaviler uygulanabilir. Çocukluk çağlarında ağız içine takılıp çıkartılan apareyler ve plakalarla tedavi yapılabilir. Bu durum ergenlik çağı zamanında dişlere yapıştırılan sabit tellerle de bu tedavi gerçekleştirilir

 

Ortodonti tedavisi sırasında ağız bakımı diş temizliği nasıl yapılır?

Tedavi aşamasında ağız temizliğine fazlaca dikkat edilmesi çok önemlidir. Diş tellerinden dolayı aralıklar oluşur bu aralıklardan dolayı diş yüzeyinde fazlaca bakteri birikir. Bakterilerin birikme sebebi bu aralıkların arasında bulunan girintilere tutunmalarının kolay olmasıdır. Tedavi sırasında ortodonti diş fırçası kullanılabilir. Diş aralıklarına giren fırçalar ve diş ipi kullanılabilir. Ekstradan ağız bakım suyu kullanılmalıdır.