Diş dolgusu nedir hangi durumlarda yapılır?

Dolgu çürüyen bir diş üzerinde bulunan tüm çürük ve deforme olan yerlerin kırıkların temizlenmesi sonucunda açılan boşluğun diş formuna uygun olarak, ağız içinde  uzun süreli olarak problem çıkartmadan kalmasını sağlamak amacıyla yapılan doldurulma işlemidir.çürümüş ve kanal tedavisine ihtiyaç olmadan dişi kurtarma işlemidir.

 

Hangi durumlarda kanal tedavisi yapılır?

Aniden ve şiddetli olan görülen ağrı, soğuk sıcak içeceklerde sıvı temasında oluşan ve dinmeyen ağrı, diş etinde şişme ve canlı bir görünüme sahip olmayan çürük dişlerde kanal tedavisi uygulaması yapılmalıdır.

Kanal tedavisinin amacı, esas çiğneme fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak üzere ağız içinde bulunan bütün dişlerin sağlam olarak kalmalarını sağlamaktır. Dişlerin kök kısmı ile ağız kısmı arasında mine ve dentin dokusunun altında bulunan  pulpa bölümü, dişimize hayat veren esas bağ dokusudur. Pulpa değişik sebeplerden dolayı enfekte olup iltihaplanır. Bunun tedavisi için kanal boşluğunun temizlenmesi ve deformasyon bozukluklarının giderilmesi gereklidir. Tedavi edildikten ve temizlikten sonra dolgu maddeleri ile doldurulması gereklidir.

 

Kanal tedavisi işlemleri sırasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanacak mıyım?

Diş hekimimiz Diler Karakaya tarafından belirlenen tedavi süreciniz içinde antibiyotik ve ağrı kesici kullanmanıza karar verebilir.