Gömük diş nedir?

Gelişme sürecinde çeneğe kemiği içinde normal konumunu alamayan dişlere gömük diş denir. Sıklıkla 20 lik diş diye bilinen dişler ve köpek dişleri çene kemiği içerinde uygun olmayan şekilde gelişirler. Çoğu zamandan diğer dişlere zarar vermemesi onların sağlıklı olarak kalması amacıyla diş çekimi yapılması gereklidir. Bazı durumlarda çekim işlemi yerine dişlerin yerine yerleştirilmesi yöntemiyle dişler kurtulabiliyor. Çekim sürecinde olan gelişmelere göre çekimin ameliyatla yapılmasına da karar verilebilir.

 

Her gömülü diş çekimi ameliyatla mı yapılır?

Diş çekimlerinde ameliyat seçeneği diş hekiminin tedavi sürecinde oluşan durumlara göre belirlenir. Gömük olan dişlerin hepsinin ameliyatla çekilmesi diye bir durum yoktur. Ameliyat durumu genel de dişin çenede bulunduğu konuma boyutlarına ve duruş şekline göre belirlenir.

 

Gömük diş ameliyatından sonra dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Diş hekiminiz ameliyata karar verdiyse önerdiği süreler boyunca sıcak ve soğuk içecek tüketmemelisiniz. Mümkün oldukça bir iki gün diş çekimi yapılan tarafta baskı yapmamaya özen göstermelisiniz. Uzun yol çıkacaksanız ve araç kullanmayı düşünüyorsanız mümkünse erteleyin ve dinlenin